![](https://img.youtube.com/vi/-aqhjDzgiiI/maxresdefault.jpg)
העדות המלאה
עדות
רוני ספדג
בבוקר שבת, זמן קצר לאחר תחילת מטחי הירי הכבדים, צפה רוני ספדג' בן 51, רבש"ץ קיבוץ כיסופים, בכניסת המחבלים היישר לעבר ביתו, משוכנע שסומן כיעד. לאחר שהעביר הנחיות לצוות צח"י ולחברי כיתת הכוננות, התפנה ללחימה פנים אל פנים, חומק מירי, רימונים ומטעני חבלה שהושלכו לעברו. כשהתחמושת שבידיו הלכה ואזלה, הצטרף לממ"ד עם משפחתו והמשיך לנהל עימם מאבק, הפעם - על ידית הדלת. המחבלים ביססו בביתו חפ"ק ממנו נכנסו ויצאו, ממשיכים כל העת לנסות ולפתוח את דלת הממ"ד. כשכוחות צה"ל הגיעו, ליווה אותם בפינוי משפחות הקיבוץ ובסריקות תוך התקלויות, אך את גודל האירוע הבין למחרת, באור היום, נוכח פינוי גופות תחת אש. הלוחמה בקיבוץ הסתיימה רק לאחר שבוע. רוני, שנותר בשטח, פתח חמ"ל בו ישן וממנו סייע בתיאום כוחות הצבא ובמענה טלפוני. מעת לעת הצטרף אל משפחתו במלון אליו פונו להפוגות מנוחה. מבחינתו כיסופים זה הבית אליו חוזרים. "יש לנו עופות לגדל, חלב לספק. יש לנו לזרוע ויש לנו לגדל ילדים במקום נפלא שנקרא כיסופים".
איפה התרחש האירוע:
כיסופים
שם המתועד/ת:
רוני ספדג
ארגון:
ללא
שפה:
עברית
קרדיט:
תאריך הראיון: 24.11.2023
ראיון: גליה שילוח
צילום: ארי בלוך
עריכת וידאו: ארי בלוך ורוני אלפנדרי
עריכת תוכן: דורית סדינסקי-ליאור
![](https://img.youtube.com/vi/-aqhjDzgiiI/maxresdefault.jpg)
מדיה נוספת
תמר (תמי) הלוי
"דבר אחד ברור לי: שאותי לא יחטפו. אותי יהרגו. אני לא אתן שהם יחטפו אותי״ - תמי הלוי על 7.10 בנחל עוז
נטע פורטל, סנטיאגו פרס
"אם אנחנו לא רצים אנחנו מתים" - נטע פורטל וסנטיאגו פרס מספרים על 7 באוקטובר בכפר עזה
נעמי אדלר
"יש מצב שאנחנו מתים היום?" נעמי פטל אדלר מנחל עוז מתארת את השהייה הארוכה בממ"ד בעת מתקפת המחבלים
דב (דוגל) אליעז
"איפה הצבא? את שומעת את הצעקות והבכי של האנשים" דב דוגל אליעז מספר על ה-7 באוקטובר בנחל עוז
נעמה כוכב
"אני אמרתי לעצמי, כל מה שאת שומעת זה צה״ל" – נעמה כוכב על 24 השעות בממ"ד במתקפת המחבלים על נחל עוז.